Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy, diagnostyka, leczenie

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w krajach rozwiniętych ok. 50% przyczyn upośledzeń widzenia stanowi zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Dysfunkcja wzroku może prowadzić do niepełnosprawności, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z objawami schorzenia i szybka wizyta u specjalisty w razie ich wystąpienia. Dowiedz się, czy zwyrodnienie plamki żółtej można wyleczyć i jak diagnozuje się tę popularną chorobę oczu.

Zwyrodnienie plamki żółtej – typy choroby, objawy, przyczyny występowania

Zwyrodnieni plamki żółtej jest to choroba degeneracyjna (postępująca z wiekiem) wzroku. Angielski skrót nazwy schorzenia to AMD, Age-related Macular Degeneration. Dysfunkcja najczęściej dotyka pacjentów po 50. roku życia. W wyniku zwyrodnienia dochodzi do uszkodzenia siatkówki (a w szczególności jej centralnej części, czyli plamki żółtej). Choroba prowadzi do pogorszenia widzenia centralnego.

Można wyróżnić dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem:

  1. postać suchą (zanikową) – dotyczy 90% przypadków ADM, jest łagodniejsza w przebiegu. Objawia się stopniową utratą widzenia centralnego. Chory początkowo może skarżyć się na pogorszenie widzenia przy słabszym oświetleniu oraz widzieć zniekształcone litery podczas czytania;
  2. postać mokrą (wysiękową, neowaskularną) – dotyczy około 10% przypadków, jej przebieg jest ciężki, a do znacznej utraty widzenia może dojść w ciągu kilku dni. Ten typ choroby wiąże się z powstawaniem nieprawidłowych naczyń w okolicy plamki, które tworzą tzw. błonę podsiatkówkową (neowaskularną).
Zobacz również  Doskonała alternatywa dla okularów

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego – specjalistycznego ośrodka, który jest pionierem w leczeniu schorzeń oczu na dolnym śląsku: https://wco.com.pl/baza-wiedzy/amd-zwyrodnienie-plamki/.

Czy zwyrodnienie plamki żółtej można wyleczyć?

Leczenie plamki żółtej jest dostosowywane do każdego pacjenta indywidualnie. Poza farmakoterapią, niezwykle ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety – bogatej w karotenoidy, a także suplementacja krystaliczną luteiną.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej we Wrocławskim Centrum Okulistycznym

Osoby z niepełnosprawnością wzroku są narażone na pogorszenie samopoczucia i jakości życia, a także problemy natury psychicznej. Chorzy częściej doznają upadków i złamań, mogą potrzebować pomocy w codziennych czynnościach, a także być zmuszeni do zrezygnowania z pracy zawodowej. Wczesna diagnostyka i podjęcie leczenia dają szansę na spowolnienie postępu choroby i poprawę widzenia.

Już dziś skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego i zapisz się na pierwszą konsultację. Dla jeszcze większego komfortu i pomocy, możesz pobrać bezpłatną aplikację pacjenta, w której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o planowanych zabiegach rekonwalescencji czy zaleceniach od specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *