Co na niestrawność?

Leki na niestrawność

Każdy kiedyś zmagał się z niestrawnością. Bardzo często występuje ona po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Nieprawidłowe łączenie pokarmów sprawia, że pojawiają się rewolucje w układzie pokarmowym. Miłośnicy ciężkostrawnych posiłków doskonale wiedzą, czym jest niestrawność. Nieprzyjemne dolegliwości trawienne pojawiają się także przy stresie. Najważniejsze będzie oczywiście znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie go. Warto też mieć pod ręką leki na niestrawność, aby ulżyć sobie w cierpieniu. Trzeba mieć na uwadze, że może ona świadczyć o rozwoju poważniejszego schorzenia.

Po czym poznać niestrawność i jak sobie pomóc?

Niestrawność objawia się wzdęciami, które wynikają ze zwiększonej produkcji gazów fermentacyjnych. Kolejnym symptomem będą biegunki. U niektórych osób występują nudności i nawet wymioty. Przy niestrawności charakterystyczne jest także odbijanie kwaśnej treści pokarmowej. Ma ona nieprzyjemny zapach i smak. Burczenie i przelewanie w brzuchu także świadczą o problemach z trawieniem. Przy niestrawności charakterystyczna jest zgaga. Występują także skurcze żołądka. U niektórych osób pojawiają się tylko niektóre objawy, u innych wszystkie.

Symptomy mogą mieć różny stopień nasilenia. Jeśli występują regularnie, należy odwiedzić lekarza w celu znalezienia źródła problemu i wyeliminowania go. W aptece dostępne są rozmaite leki na niestrawność. Ich zadaniem jest łagodzenie dokuczliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Można je kupić bez recepty, nie kosztują wiele. Najczęściej mają w składzie ekstrakty ziołowe. Mogą mieć postać tabletek, kropli. Preparaty na trawienie i wzdęcia przynoszą szybką ulgę. Przy zgadze pomocne są środki zmniejszające wydzielanie soków żołądkowych.

Co pomoże na niestrawność?

W przypadku niestrawności niezwykle pomocne są zioła. Wybór jest ogromny. Można zdecydować się na mieszankę ziołową, przykładowo w postaci gotowej herbatki. Skuteczniejsze będą jednak suszone zioła do zaparzenia. Można pić je po posiłku, gdy wystąpią dolegliwości. Innym rozwiązaniem będą tabletki zawierające ekstrakty ziołowe. W ich składzie najczęściej znajduje się mięta. Niweluje ona problemy trawienne i żołądkowe. Działa żółciopędnie i rozkurczająco. Mięta łagodzi wzdęcia, poprawia trawienie. Bardzo pomocny jest także rumianek, który ma właściwości rozkurczowe. Poleca się go przy niestrawności wywołanej napięciem i stresem. Łagodzi ból brzucha i redukuje wzdęcia.

Z kolei kminek działa wiatropędnie. Będzie pomocny przy wzdęciach i gazach. Zwiększa on wydzielanie soków trawiennych. Można liczyć na zredukowanie skurczy mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Przy niestrawności z pomocą przychodzi koper włoski. Pobudza on perystaltykę jelit. Można pozbyć się uporczywej kolki, wzdętego brzucha. Niezwykle pomocny będzie także imbir, który wspomaga trawienie. Działa on rozkurczowo, niweluje nudności. Jeśli ktoś ma problemy z układem trawiennym na skutek stresu, to rewelacyjnie sprawdzi się melisa. Działa ona uspokajająco i rozkurczowo.

Zobacz również  Zdrowa żywność – na co zwracać uwagę przy jej kupnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *