Katar – przyczyny, objawy i sposoby jego leczenia

kobieta z katarem

Nieżyt nosa, powszechnie nazywany katarem, to dolegliwość z którą mierzą się miliony osób na całej kuli ziemskiej. Jest to bardzo dokuczliwa przypadłość i na przestrzeni lat powstało wiele różnych specyfików, nawet tabletki na katar, które mają pomóc się z nim zmierzyć. Aby skutecznie pokonać wroga, należy dokładnie go poznać, poniżej zamieszczono więc garść informacji o tym, czym jest katar i jakie są sposoby jego leczenia.

Przyczyny kataru

Przyczyn nieżytu nosa jest wiele i zwykle dzieli się je na trzy główne grupy, wśród których wyróżniamy:
1. Przyczyny infekcyjne, do których zaliczamy katar wywołany najczęściej infekcją spowodowaną przez wirusa przenoszącego się drogą kropelkową, nieco rzadziej infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Taka dolegliwość najczęściej ustępuje po około 7-10 dniach.
2. Przyczyny alergiczne, o których możemy mówić wtedy, gdy alergeny wziewne wywołują tak zwany katar sienny. Może on występować okresowo lub przewlekle, a najczęstsze alergeny, które go powodują, to pyłki roślin, kurz domowy, pleśń i kontakt z sierścią lub skórą zwierzęcą.
3. Inne przyczyny, do których zaliczyć można skrzywienie przegrody nosowej, polipy nosa czy przerost migdałków. Tutaj można też umiejscowić przyczyny polekowe, hormonalne, odruchowe czy idiopatyczne.

Objawy nieżytu nosa

Również objawy kataru mogą być różne i zależne są od tego, co go wywołało. Oczywiście, chociaż występują podobieństwa, to katar sienny zasadniczo różni się na przykład od bakteryjnego. I tak, katar infekcyjny możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa, rozpoznać po tym, że objawia się zatkanym nosem, drapaniem w gardle, kichaniem, wyciekiem płynnej wydzieliny, czasami występują też bóle głowy, kaszel czy ogólne osłabienie. Podczas kataru, którego przyczyną są bakterie wydzielina w nosie jest wodnista i śluzowa, natomiast ten wywołany przez bakterie można rozpoznać po wydzielinie ropno – śluzowej.
Natomiast katar sienny charakteryzuje się uporczywym kichaniem, łzawieniem oczu, swędzeniem nosa, a także wodnistym wyciekiem i uczuciem niedrożnego nosa.

Zobacz również  Kakao - co to jest, właściwości zdrowotne, zastosowanie

Sposoby leczenia kataru

Tak jak przyczyn i objawów kataru jest wiele, tak samo wiele znamy sposobów na jego leczenie, które powinno być dostosowane do przyczyny i objawów nieżytu. Dużą popularnością cieszą się zarówno tradycyjne, domowe metody, jak i specyfiki przepisywane przez lekarzy.
Na rynku znajdziemy wiele kropli, sprayów i żelów do nosa, które obkurczają śluzówkę i ułatwiają oddychanie. Innym sposobem mogą być tabletki na katar bez recepty, które szybko zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie śluzówki nosa oraz wspomagają jego udrożnianie. Tabletki na katar stosuje się nawet w leczeniu gęstego, zatokowego kataru. Kurację leczniczą można wspomagać dbając o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu oraz stosując olejki, inhalacje czy parówki z dodatkiem ziół, wapna lub sody oczyszczonej. Również płukanie nosa wodą morską, solą emską czy solą fizjologiczną pomoże w walce z niechcianym towarzyszem. Pamiętajmy też o zdrowej, zbilansowanej diecie, która z pewnością wspomoże odporność i zmniejszy częstotliwość występowania kataru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *