Kakao – co to jest, właściwości zdrowotne, zastosowanie

kakao sproszkowane i w ziarnach

Znane od setek lat kakao zachwyca przede wszystkim ze względu na swój niezwykły smak. Warto jednak pamiętać, że walory smakowe nie są jedynymi, które uzasadniają zainteresowanie się nim. To właściwości zdrowotne przesądzają o tym, że kakao nie wychodzi z mody.

Kakao – co to właściwie jest?

Kakao, które kochają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, jest otrzymywane z nasion znajdujących się w owocach kakaowca. Roślina ta pochodzi z Ameryki Łacińskiej, dziś jednak uprawiana jest w wielu krajach tropikalnych, zarówno w Ameryce Środkowej i Południowej, jak i w Afryce oraz w Azji. Sam kakaowiec nie jest zbyt wysoki i przeważnie chroni się w cieniu wyższych drzew. Nie jest narażony na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, a jego owoce posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci grubej łupiny. Miąższ kakaowca może być sporym zaskoczeniem dla amatorów kakao. Jest słodkawy, dość intensywnie pachnący i biały. Owoce początkowo są zielone, z czasem ich kolor zmienia się jednak. W zależności od odmiany może być on czerwony, żółty lub pomarańczowy.

Jakie właściwości odżywcze posiada kakao?

Popularność kakao w gastronomii zwykle uzasadnia się jego niepowtarzalnym smakiem. Warto jednak pamiętać o tym, że lista jego zalet jest znacznie dłuższa. Jednym z jego najważniejszych składników jest kwas oleinowy, kakao jest jednak bogate również w kwas linolowy, palmitynowy oraz stearynowy. Można na nie liczyć ze względu na bogactwo przeciwutleniaczy, w jego skład wchodzą jednak również witaminy – zarówno E oraz A, jak i witaminy z grupy B. Mówiąc o właściwościach prozdrowotnych, kakao warto mieć na uwadze również to, że jest ono cennym źródłem związków mineralnych. Zwykle w tym kontekście wspomina się o magnezie oraz żelazie, ważnymi składnikami są jednak także potas, wapń, cynk oraz fosfor.
Czy imponująca lista wartościowych składników przekłada się na rzeczywisty pozytywny wpływ, jaki kakao może wywierać na nasze zdrowie? Okazuje się, że tak. Najczęściej mówi się w tym kontekście o jego działaniu przeciwmiażdżycowym, warto pamiętać jednak również, że kakao może wpływać korzystnie na naszą pamięć oraz proces regeneracji po wysiłku fizycznym. Osoby ceniące sobie kakao zwracają też uwagę na to, że pozytywnie wpływa ono zarówno na pracę mięśnia sercowego, jak i układu nerwowego jako całości. Nie może być zresztą inaczej, skoro jest cennym źródłem magnezu.

Zobacz również  Sery – który jest najlepszy

Kakao i jego zastosowanie

Kakao znane jest przede wszystkim jako składnik wypieków i koktajli. Wielu osobom trudno też wyobrazić sobie smaczniejszy napój pity w mroźny wieczór po ciężkim dniu. Warto jednak pamiętać o tym, że zastosowanie w gastronomii wcale nie jest jedynym, na które dobrze jest zwrócić uwagę. O potędze kakao mogą zaświadczyć choćby osoby zawodowo zajmujące się pielęgnacją urody. Jest ono obecne w wielu kosmetykach, w tym zwłaszcza w tych, które są wykorzystywane do pielęgnowania skóry. Masło kakaowe pojawia się w kremach do opalania, jego obecność nie powinna jednak zaskoczyć także tych osób, które chętnie sięgają po odżywki i szampony do włosów, balsamy do ciała oraz pomadki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *