Zdrowie

Rehabilitacja sportowa – kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

mężczyzna trzymający się za nogę

Sport jest ważną częścią naszego życia. Jest tak wiele dyscyplin sportowych, że bez problemu można znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Uprawianie sportu niesie ze sobą wiele korzyści, sport wpływa pozytywnie na ładny i zadbany wygląd, pozwala wyszczuplić sylwetkę, ujędrnić ciało, podnosi także poziom endorfin we krwi, które są odpowiedzialne za dobry nastrój. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na uprawianie różnych sportów.

Kontuzja sportowa, skąd się bierze?

Aktywność fizyczna jest korzystna dla organizmu, ale wszystko powinno się robić z umiarem i pod okiem specjalisty. W innych przypadkach może dojść do różnych kontuzji w czasie uprawiania sportu. Kontuzje zdarzają się większości zawodowych sportowców, a także amatorom, którzy uprawiają sport bez żadnego przygotowania. Kontuzja sportowa jest więc wynikiem nieprawidłowej postawy w czasie ćwiczeń albo zbytnim forsowaniu swojego ciała. Nie można lekceważyć żadnej kontuzji, nawet tej najmniejszej, bo może się ona przerodzić w trwały uszczerbek na zdrowiu.

Rehabilitacja sportowa

Każdy sportowiec, który doznał jakiejkolwiek kontuzji w czasie treningu, w tym także amatorzy różnych dziedzin sportowych, muszą się zgłosić do rehabilitanta sportowego. Do takiego specjalisty niezwłocznie trzeba się zgłosić, gdy kontuzja jest bolesna i utrudnia normalne funkcjonowanie, a także w sytuacji, gdy stale ona powraca. Takie kontuzje mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, dlatego pomoc specjalisty jest w tej sytuacji nieoceniona. Rehabilitacja sportowa (zobacz: https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-sportowa/) może trwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni, w zależności od złożoności problemu i wielkości kontuzji.

Zobacz również  Jaka wzmocnić swoją odporność?

Jak wygląda rehabilitacja sportowca?

Na pierwszej wizycie u rehabilitanta przeprowadzany jest wywiad. Podczas niego rehabilitant musi się dowiedzieć w jaki sposób doszło do kontuzji, którą część ciała ona dotknęła i czy pojawiła się ona po raz pierwszy czy też któryś raz z rzędu. Poza tym rehabilitant zapyta także o wiek swojego pacjenta, oraz o prowadzony przez niego styl życia. Następnie zbada on pacjenta i postawi diagnozę, w jaki sposób pozbyć się problemu. Rehabilitacja może mieć różny przebieg, wszystko zależy od umiejscowienia kontuzji i jej rozległości. Zwykle polega ona na profesjonalnym masażu kontuzjowanej części ciała, a także zaleceniu specjalnie przygotowanych dla pacjenta ćwiczeń, które pomogą szybo wrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Odpowiednia rehabilitacja pozwoli szybko pozbyć się problemu, trzeba jednak pamiętać, że jeśli sportowiec nie zastosuje się do zaleceń lekarza, będzie narażony na kolejną kontuzję. Ta może się jednak skończyć bardzo źle. Jeśli chce się być aktywnym i zdrowym, trzeba stosować się do porad trenera personalnego, unikać przeforsowywania swoich sił i dostosować ćwiczenia do swoich umiejętności, możliwości, wieku i stanu zdrowia. Dzięki temu każda aktywność fizyczna będzie przynosiła wyłącznie korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *