Błonnik, dlaczego powinieneś go jeść

chleb (2)

Mimo wzrastającej świadomości, wciąż zdarza się, że do diety nie przywiązujemy uwagi i jemy niezdrowo. Coraz więcej osób ma problemy trawienne i początkowo je bagatelizuje. Takie dolegliwości mogą mieć poważne konsekwencje i trzeba im zaradzić. Lekarze radzą, by przyjmować preparat Colon C, który zawiera przyjazne dla jelit bakterie. Przede wszystkim jednak trzeba jeść produkty zawierające błonnik. Dlaczego jest to takie ważne?

Czym jest błonnik? Co zawiera Colon C?

Istnieją dwie przyczyny, dla których warto wzbogacić dietę w błonnik. Błonnik rozpuszczalny, zawarty w orzechach, strączkowych i wielu warzywach i owocach, zapobiega wchłanianiu kwasu żółciowego z układu pokarmowego, co pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Inny rodzaj błonnika (nierozpuszczalny) zawarty jest w otrębach pszenicznych, razowym chlebie i bardzo wielu warzywach wchłania wodę i reguluje pracę jelit oraz wypełnia żołądek, powodując uczucie sytości. Błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym, ale wchłania wodę, dzięki czemu zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Ułatwia to regularne wypróżnienie się. Jeśli jemy dużo błonnika, nie odczuwamy tak bardzo głodu, więc się po prostu nie obżeramy. Błonnik rozpuszczalny dzięki swej konsystencji wyłapuje i usuwa kwasy żółciowe z jelit. Ponadto pomaga eliminować z organizmu toksyny, kwasy żółciowe, metale ciężkie (dzięki zdolnościom jonowymiennym wolnych grup karboksylowych), a nawet substancje rakotwórcze (np. poziom azotynów w organizmie skutecznie obniżają pektyny znajdujące się w jabłkach, porzeczkach i innych owocach, jeśli owoce te nie były nadmiernie opryskiwane). Jeśli błonnik nie pomaga i nasze jelita nadal źle pracują, sięgnijmy po Colon C z apteki.

Zobacz również  Jaka wzmocnić swoją odporność?

Skąd się biorą problemy trawienne? Kiedy sięgnąć po Colon C?

Każdy z nas czasami ma niestrawność, wzdęcie, zaparcie czy biegunkę, a takie dolegliwości nie są czymś niezwykłym. Problem pojawia się, gdy nie ustępują lub zaostrzają się. W takiej sytuacji koniecznie trzeba doszukać się pierwotnej przyczyny naszych problemów. Dolegliwości może wywołać również przejedzenie. Problematyczne są zwłaszcza obfite posiłki, jedzone w pośpiechu, które powodują, że w krótkim czasie w jelitach gromadzi się nadmierna ilość składników pokarmowych, a to zaś zaburza proces trawienia i przyswajania. Taki niestrawiony pokarm przesuwa się do jelita grubego, gdzie dochodzi do nadmiernej fermentacji oraz wytwarzania gazów, co z kolei wywołuje wzdęcia i bóle brzucha. Proces trawienny kończy się w okrężnicy, gdzie dokonuje się m.in. absorpcja płynów, rozpuszczalnych mikroelementów i synteza niektórych witamin, a niestrawione resztki pokarmu wędrują do odbytnicy. Kiedy bakterii brakuje, organizmowi trzeba pomóc. W takich sytuacjach na ratunek przybywa Colon C, czyli proszek, który w jednej porcji (5 gr) zawiera 600 milionów przyjaznych bakterii. Preparat to łupiny nasion babki płesznik, które dostarczają błonnika i dobroczynnego śluzu. Łupiny nasion babki płesznik w obecności wody uwalniają śluz i tworzą żel ułatwiający przesuwanie mas zawartych w jelitach w sposób skuteczny i delikatny.

Błonnik jest niezbędny, by procesy trawienia przebiegały we właściwy sposób. Jeśli mamy problem z utrzymaniem diety bogatej w ten składnik, sięgnijmy po Colon C, który powstał na bazie bogatych w błonnik nasion babki płesznik.

Zobacz również  Zdrowotne aspekty spożywania kawy i herbaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *