Warzywa i owoce

Które owoce warto spożywać latem?

truskawki

Pora letnia jest lubiana przez ludzi nie tylko ze względu na wysokie temperatury, okres wakacyjny i ogólnie ładną pogodę, ale również z wielu innych powodów. Jednym z nich jest fakt, że w tym czasie dojrzewają liczne owoce sezonowe, które oprócz doskonałego, świeżego i przyjemnego smaku, zapewniają ludzkiemu organizmowi wiele korzyści.

Regularne spożywanie owoców w ramach letniej diety może wpłynąć korzystnie na stan skóry, figurę czy też wzrok. Owoce zawierają przeciwutleniacze oraz witaminy, dzięki którym wiele procesów w organizmie zachodzi w sposób prawidłowy. Niedobory takich składników powodują zmęczenie, rozdrażnienie oraz pogorszenie stanu włosów, skóry, paznokci czy też ogólnego stanu zdrowia. Warto więc sięgać po smaczne i ciekawe koktajle, sorbety i sałatki, których głównymi składnikami są owoce.

Truskawki

Są to jedne z najpopularniejszych polskich owoców sezonowych spożywanych latem. Zawarte w nich przeciwutleniacze skutecznie wyłapują wolne rodniki odpowiedzialne za niszczenie i starzenie się skóry. Warto dodać, że truskawki to owoce, w których znajduje się witamina C zapewniająca organizmowi wiele korzyści. Między innymi odpowiada za produkcję budulca skóry, jakim jest kolagen.

Jagody i borówki

Wspomniane wyżej owoce nie tylko przyjemnie smakują, ale wpływają korzystnie na organizm człowieka, który przebywa sporo czasu na słońcu. Barwniki zawarte w tych owocach, chronią oczy przed niekorzystnym działaniem promieni ultrafioletowych emitowanych przez słońce. Wpływają one również korzystnie na regenerację komórek siatkówki oka. Dzięki nim oczy mniej się męczą, więc warto je spożywać w przypadku długotrwałego korzystania z komputera czy też jazdy samochodem.

Zobacz również  Dlaczego warto korzystać z produktów sezonowych?

Arbuzy

Pora letnia wiąże się z dużymi temperaturami i możliwością odwodnienia organizmu. Należy więc pamiętać nie tylko o częstym piciu wody w sporych ilościach, ale również o innych metodach nawadniania. Dobrym pomysłem są więc owoce, takie jak arbuzy, które w 90 procentach składają się z wody. Działają one orzeźwiająco, a do tego zaspokajają nie tylko pragnienie, ale również głód. Dzięki dużej zawartości błonnika, arbuzy są w stanie skutecznie hamować uczucie głodu dostarczając mało kalorii, więc są idealne dla osób dbających o sylwetkę.

Jakie inne owoce również warto spożywać latem?

Oczywiście istnieją też inne owoce, których spożywanie w wersji świeżej, w porze letniej, zapewnia organizmowi wiele zbawiennych właściwości i składników. Jedzenie owoców jest również bardzo przyjemne i poprawia ludziom humor. Warto więc sięgać po truskawki, brzoskwinie czy też gruszki, które dodatkowo skutecznie odkwaszają organizm. Godne polecenia są morele, które w skuteczny sposób dostarczają człowiekowi energii.

Warto zwracać uwagę na różnego rodzaju sałatki, musy i sorbety robione z pojedynczych lub z ciekawych mieszanek owoców. Zapewniają one mnóstwo witamin i innych ważnych składników, a także mogą pełnić rolę deserów. Godne polecenia są również owoce cytrusowe, a szczególnie grejpfruty, które obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają przyswajanie cukru z posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *