Doskonała alternatywa dla okularów

soczewki kontaktowe

Idealnym wzrokiem może pochwalić się coraz mniej osób. Pozostali muszą radzić sobie z mniejszymi lub poważniejszymi wadami wzroku. Normą jest krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Powszechny jest astygmatyzm, z wiekiem rośnie ryzyko zaćmy i jaskry. Typowy dla większości czynnych zawodowo osób jest zespół suchego oka. Wadę można zignorować, żeby uniknąć okularów. Ale można też wybrać rozwiązanie alternatywne i zamiast na okulary, zdecydować się na soczewki kontaktowe.

Czy okulary to jedyne wyjście?

Im większa wada, tym grubsze szkła. Okuliści bywają bezwzględni i niezależnie od wieku, zalecają tak samo dzieciom, jak i dorosłych chodzenie w okularach. Niektórym to nie przeszkadza, okulary stają się elementem ich stroju, co ułatwia szeroki wybór oprawek na rynku. Niestety nie w każdej sytuacji są one komfortowe, na co szczególnie narzekają sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Z soczewkami jest inaczej. Nie tylko nie zasłaniają twarzy, ale są również o wiele wygodniejsze. Nowoczesne modele mogą dodatkowo podkreślić piękno tęczówek, albo całkowicie zmienić ich kolor. Ale to tylko kosmetyczny efekt i jedna z dodatkowych korzyści. Decydując się na soczewki kontaktowe można zyskać znacznie więcej korzyści.

Co dają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe wybiera się zazwyczaj ze względu na komfort noszenia. Są również znacznie bardziej atrakcyjne niż zwykłe okulary. Pod wieloma względami mają również nad nimi przewagę. Przede wszystkim nie ograniczają pola widzenia. Zakładając soczewki, ma się czysty, niezakłócony niczym obraz. Soczewki świetnie korygują wady, a te najnowocześniejsze znakomicie radzą sobie nawet z astygmatyzmem. Dzięki soczewkom zyskuje się więc nie tylko bardziej atrakcyjny wygląd. To również naturalne pole widzenia – większy komfort, a nawet bezpieczeństwo, jeśli np. jesteś kierowcą.

Zobacz również  Błonnik, dlaczego powinieneś go jeść

 

Kwestię bezpieczeństwa można jeszcze rozpatrywać pod innym względem. Tradycyjne okulary zawsze są mniej bezpieczne niż soczewki. Podczas gdy soczewki idealnie dopasowują się do oka, okulary to jednak szkło, w dodatku umieszczone w pobliżu jednego z najczulszych ludzkich organów. Wystarczy nieszczęśliwie upaść, a nieszczęście gotowe. Ryzyko jest jeszcze większe, jeśli np. aktywnie trenuje się w okularach. Lepiej zawczasu z nich zrezygnować i wymienić je na soczewki, by cieszyć się ostrym widzeniem bez ryzyka.

Jak najlepiej dbać o soczewki kontaktowe?

Wśród przeciwników soczewek kontaktowych krążą opinie, że soczewki nie są bezpieczne, nakładanie ich wymaga czasu, a normą są przy nich choroby oczu. Rzeczywiście istnieje ryzyko zabrudzenia, ale wystarczy trzymać się zaleceń producenta i właściwie je przechowywać. Soczewki kontaktowe codziennie trzeba czyścić w specjalnym płynie i zakładać zawsze czystymi dłońmi. Wygodnym rozwiązaniem są też soczewki jednodniowe. Takie praktyczne soczewki z powodzeniem nosić mogą nawet ci, którzy regularnie chodzą na basen i to bez obaw, że przeniosą one bakterie. Zamiast czyścić soczewki, wystarczy je wymienić na nową parę.