Jak się uchronić przed alergią?

alergia

Alergia jest nieprzyjemna o każdej porze roku. Powszechne jest przekonanie, że najbardziej męcząca jest wiosną i latem, ze względu na duże stężenie pyłków roślin. Tymczasem jesienią i zimą również nie można od niej odetchnąć. Jak się przed nią uchronić? Czy lek Allegra pomoże, gdy męczy łzawienie oczu i katar sienny?

Czym jest alergia? Kiedy trzeba zażyć Allegrę?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, która objawia się uporczywym katarem, problemami z oddychaniem, egzemami skórnymi i związanym z tym złym samopoczuciem. Alergia zazwyczaj ma charaktery przewlekły i trudno się jej pozbyć bez odpowiedniego leczenia. Nie tylko wiosna jest groźna dla alergika, który o tej porze nie może się obyć bez Allegry lub innego leku antyhistaminowego. W czasie zimy najbardziej szkodliwy dla alergika jest smog, czyli pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach, wywołujący objawy podobne do przeziębienia. Małe cząstki zanieczyszczeń wnikają do układu oddechowego, zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych. Drażnią błonę śluzową i powodują stan zapalny, wywołują także katar i kaszel, a zatem objawy podobne do przeziębienia, które często mylone są z infekcjami. Organizm broni się przed zanieczyszczenia atmosferycznymi, zwiększając w drogach oddechowych wydzielanie śluzu, żeby chronić śluzówkę, ale może również obkurczać oskrzela. W takiej sytuacji może pojawić się duszność i świszczący oddech, czyli reakcja astmatyczna, która częściej zdarza się u alergików. Zimą także powietrze bywa suche, więc szkodliwy dla osób uczulonych kurz unosi się w powietrzu. Chcąc uniknąć ataku alergii trzeba dokładnie sprzątać i myć mieszkanie.

Zobacz również  Alternatywa dla mleka krowiego – domowe mleko roślinne (migdałowe, sojowe, orzechowe)

Co zrobić, gdy alergia zaatakuje? Kiedy zażyć Allegrę?

Ściany w domu alergika powinny być pokryte gładkimi tynkami, bez żadnych zdobień czy zagłębień, na których mógłby gromadzić się kurz. Wybierzmy ekologiczne farby, które nie uczulają. Zrezygnujmy z tapet, gdyż przyciągają kurz i stanowią dobre środowisko dla pleśni. Podłogi w domu, w którym mieszka alergik, powinny być łatwe w pielęgnacji. Dobrym wyborem będą podłogi drewniane, pokryte wodorozcieńczalnym lakierem, a nie naturalnymi woskami i olejami, które mogą wywoływać alergie. Możne także założyć dobrej jakość panele podłogowe. W mieszkaniu alergika powinny się znaleźć meble drewniane lub gładkie meble laminowane, do produkcji których nie użyto szkodliwych chemikaliów. Zrezygnujmy z otwartych regałów i półek na rzecz przeszklonych witryn, co ochroni gromadzone w nich przedmioty przed kurzem. Dzięki temu nie trzeba będzie zażywać Allegry lub innego leku przeciwhistaminowego. Siedliskiem groźnego kurzu mogą być kanapy i fotele, więc wybierzmy te z wymiennymi pokrowcami, które można prać w pralce. Wiosną, gdy powietrze pełne jest alergenów, zrezygnujmy ze spacerów w parku, gdzie unosi się najwięcej pyłków.

Życie osób cierpiących na alergię nie jest łatwe, gdyż często muszą zmagać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zadbajmy o nasze zdrowie, unikajmy powietrza pełnego smogu i wietrzmy mieszkanie, a jeśli alergia zaatakuje, zażyjmy Allegrę, która zwalczy wszystkie objawy.

Zobacz również  Jak wybierać wędliny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *