Zdrowie

Jak się uchronić przed alergią?

alergia

Alergia jest nieprzyjemna o każdej porze roku. Powszechne jest przekonanie, że najbardziej męcząca jest wiosną i latem, ze względu na duże stężenie pyłków roślin. Tymczasem jesienią i zimą również nie można od niej odetchnąć. Jak się przed nią uchronić? Czy lek Allegra pomoże, gdy męczy łzawienie oczu i katar sienny?

Czym jest alergia? Kiedy trzeba zażyć Allegrę?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, która objawia się uporczywym katarem, problemami z oddychaniem, egzemami skórnymi i związanym z tym złym samopoczuciem. Alergia zazwyczaj ma charaktery przewlekły i trudno się jej pozbyć bez odpowiedniego leczenia. Nie tylko wiosna jest groźna dla alergika, który o tej porze nie może się obyć bez Allegry lub innego leku antyhistaminowego. W czasie zimy najbardziej szkodliwy dla alergika jest smog, czyli pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach, wywołujący objawy podobne do przeziębienia. Małe cząstki zanieczyszczeń wnikają do układu oddechowego, zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych. Drażnią błonę śluzową i powodują stan zapalny, wywołują także katar i kaszel, a zatem objawy podobne do przeziębienia, które często mylone są z infekcjami. Organizm broni się przed zanieczyszczenia atmosferycznymi, zwiększając w drogach oddechowych wydzielanie śluzu, żeby chronić śluzówkę, ale może również obkurczać oskrzela. W takiej sytuacji może pojawić się duszność i świszczący oddech, czyli reakcja astmatyczna, która częściej zdarza się u alergików. Zimą także powietrze bywa suche, więc szkodliwy dla osób uczulonych kurz unosi się w powietrzu. Chcąc uniknąć ataku alergii trzeba dokładnie sprzątać i myć mieszkanie.

Zobacz również  Sery i białe twarogi, jak wybrać najlepszy

Co zrobić, gdy alergia zaatakuje? Kiedy zażyć Allegrę?

Ściany w domu alergika powinny być pokryte gładkimi tynkami, bez żadnych zdobień czy zagłębień, na których mógłby gromadzić się kurz. Wybierzmy ekologiczne farby, które nie uczulają. Zrezygnujmy z tapet, gdyż przyciągają kurz i stanowią dobre środowisko dla pleśni. Podłogi w domu, w którym mieszka alergik, powinny być łatwe w pielęgnacji. Dobrym wyborem będą podłogi drewniane, pokryte wodorozcieńczalnym lakierem, a nie naturalnymi woskami i olejami, które mogą wywoływać alergie. Możne także założyć dobrej jakość panele podłogowe. W mieszkaniu alergika powinny się znaleźć meble drewniane lub gładkie meble laminowane, do produkcji których nie użyto szkodliwych chemikaliów. Zrezygnujmy z otwartych regałów i półek na rzecz przeszklonych witryn, co ochroni gromadzone w nich przedmioty przed kurzem. Dzięki temu nie trzeba będzie zażywać Allegry lub innego leku przeciwhistaminowego. Siedliskiem groźnego kurzu mogą być kanapy i fotele, więc wybierzmy te z wymiennymi pokrowcami, które można prać w pralce. Wiosną, gdy powietrze pełne jest alergenów, zrezygnujmy ze spacerów w parku, gdzie unosi się najwięcej pyłków.

Życie osób cierpiących na alergię nie jest łatwe, gdyż często muszą zmagać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zadbajmy o nasze zdrowie, unikajmy powietrza pełnego smogu i wietrzmy mieszkanie, a jeśli alergia zaatakuje, zażyjmy Allegrę, która zwalczy wszystkie objawy.

Zobacz również  Dlaczego warto jeść czosnek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *