Top 5 tego, co powinieneś wiedzieć o soczewkach

Soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swobodę, ruch, aktywność, albo po prostu – uważają, że nie do twarzy im w okularach. Ta dostępność swobody wyboru znacząco poprawiła sytuację osób, które wcześniej zmuszone były nosić niepraktyczne, często ciężkie i powodujące bóle głowy okulary. Ale w parze z wygodą idą pytania i wątpliwości. Co powinna wiedzieć osoba, decydująca się na soczewki?

Zanim zapadnie decyzja, że zamieniamy okulary na soczewki, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, konsultacja lekarska, a także poznanie pewnych warunków, jakie spełniać powinien potencjalny „nosiciel”. Oto TOP 5 tych informacji.

  • Czy soczewki pomogą we wszystkich wadach wzroku?

Soczewki to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na krótkowzroczność, nadwzroczność (zwaną inaczej dalekowzrocznością), starczowzroczność (prezbiopię) i astygmatyzm.

Krótkowzroczność to defekt, polegający na problemach z widocznością obiektów położonych daleko, odwrotnie jest w przypadku nadwzroczności. Starczowzroczność posiada objawy zbliżone do nadwzroczności, jednak różnią się ich powody. W prezbiopii przyczyną jest wiek i utracona z nim pełna zdolność oka do akomodacji. Astygmatyzm wynika z niespójnego punktu ogniskowania promieni, wpadających do oka.

Wszystkie te wady wzroku mogą być z powodzeniem korygowane przez soczewki kontaktowe.

 

  • Kto nie powinien decydować się na soczewki?

Lista przeciwskazań do noszenia soczewek jest bardzo niewielka. Najważniejszą zmienną będzie tu jednak kwestia barier psychologicznych. Umieszczenie soczewki w oku może być dla niektórych osób trudne i wymagać pewnego „przełamania” niechęci. Poza kwestią psychiki jedynymi wkluczeniami są cukrzyca typu 2, czynne infekcje oraz zespół suchego oka.

  • Soczewki a higiena
Zobacz również  Jakie mleko jest najzdrowsze?

Soczewki to bardzo wygodne rozwiązanie, niemniej wymagają pewnego rygoru i konsekwencji. Jednak czyszczenie soczewek nie jest ani czasochłonne, ani szczególnie wymagające. Soczewki jednodniowe nie wymagają go (są po prostu wyrzucane), zaś te przeznaczone na dłuższy czas wystarczy przechowywać w przeznaczonym do tego celu płynie i delikatnie przeczyścić.

  • Kto pomaga dobrać soczewki?

Okulista, optyk i optometrysta – te trzy zawody powodują poważne wątpliwości, a niektórych mogą wręcz zniechęcić do soczewek. Tymczasem soczewki kontaktowe pomoże nam wybrać okulista i optometrysta. Pierwsza wizyta powinna bezwzględnie odbyć się u pierwszego z nich, który dokona niezbędnych badań i zadecyduje jakiego typu soczewki powinny spocząć na naszych oczach. To także okulista powinien konsultować zmianę soczewek, do niego też należy udać się jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy. Optometrysta specjalizuje się w precyzyjnym badaniu wad wzrostu, dokonuje niezbędnych pomiarów i pomaga w doborze korekcji. To dlatego również on posiada kompetencje do tego by dobrać odpowiednie soczewki. Natomiast optyk to osoba wykonująca okulary, niezwiązana ze światem soczewek.

  • Soczewki twarde i miękkie – które wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje soczewek – miękkie i twarde. Te pierwsze są najpopularniejsze, ponieważ dzięki elastycznej formie ich noszenie nie sprawia żadnego kłopotu. Łatwo się je nakłada, spełniają wiele funkcji (soczewki nie tylko korekcyjne, ale także ochronne, lecznicze, zmieniające kolor tęczówki) i występują w wielu opcjach czasowych (soczewki dzienne, miesięczne itd.).

Zobacz również  Dlaczego warto jeść czosnek?

Soczewki twarde są trwalsze i mają mniejszą średnicę. Niemniej ich główną wadą, z uwagi na jaką wiele osób nie decyduje się na ich zakup, jest… ich twardość. Oko dość długo przyzwyczaja się do soczewki, a pacjent może mieć problem z silną chęcią ciągłego pocierania go.