Szczoteczki tradycyjne czy elektroniczne?

szczoteczka elektryczna

Już małe dzieci wiedzą, że żeby trzeba myć regularnie. Poza pastą do zębów, potrzebna jest także szczoteczka. Kiedyś dostępne były tylko szczoteczki tradycyjne, manualne, ale w ostatnich latach coraz bardziej popularne są szczoteczki elektryczne. Stomatolodzy twierdzą, że tego typu szczoteczki doskonale usuwają bakterie i osad nazębny, ale mają też wady. Co wybrać?

Zalety szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną dokładniej niż szczoteczki tradycyjne, których włosie nie dosięga do przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczkami manualnymi trudniej umyć dokładnie siódemki i ósemki, które położone są w tylnej części szczęki. Główka szczoteczki jest zbyt duża i po prostu się nie mieści, ale świetnie radzi sobie z tym mniejsza główka szczoteczki elektrycznej, która sama wykonuje pracę, więc nie musimy manewrować ręką w niewielkiej przestrzeni. Ponadto, szczoteczki elektryczne pracują o wiele szybciej niż ludzka ręka, więc w tym samym czasie dokładniej umyjemy zęby. Możemy kupić urządzenie wielofunkcyjne, w którym wymienia się końcówki, by zapewnić jamie ustnej kompleksową pielęgnację. Dobierając odpowiednią końcówkę i program szczoteczek elektrycznych, można zadbać o zęby wrażliwe, wybielić je lub zafundować sobie masaż dziąseł.

Wady szczoteczek elektrycznych

Tego typu szczoteczki nie są tanie, a czasami po prostu nie stać nas na taki wydatek i wolimy kupić szczoteczkę manualną. Szczoteczki nowej generacji trzeba ładować do prądu a to oznacza, że w podróż trzeba zabrać szczoteczkę tradycyjną. Można także kupić szczoteczkę na baterie, ale trzeba pamiętać o ich wymianie. Ponadto, gdy tracą one swoją moc, szczoteczka działa gorzej.

Zobacz również  Czym jest gluten? - produkty bezglutenowe

Co wybrać? Szczoteczki elektryczne czy tradycyjne

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i tradycyjne, spełniają swoje zadanie, czyli myją zęby i przestrzenie międzyzębowe, usuwają resztki pokarmu i czyszczą płytkę nazębną. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów szczoteczek manualnych, których główki, rodzaj włókien i ich ułożenie dostosowane są do wieku pacjenta oraz indywidualnych problemów. Jeśli wolimy szczoteczki tradycyjne, musimy pamiętać o prawidłowym ich używaniu i dokładnym myciu, które nie ograniczy się do kilku ruchów i wypłukania jamy ustnej. Musimy dokładnie oczyścić każdy ząb i przestrzeń wokół niego. Trzeba także umyć dziąsła i język, a następnie wypłukać usta specjalnym płynem. Ważne jest także, by szczoteczkę regularnie wymieniać, ponieważ na włosiu osadzają się bakterie. Jeśli używamy szczoteczek elektrycznych, musimy często wymieniać ich główki.

Nie ma znaczenia, czy używamy szczoteczek elektrycznych czy tradycyjnych. Ważne jest by zęby myć regularnie i dokładnie.