Urządzenia

Suche powietrze w mieszkaniu – jak sobie z tym radzić?

nawilżacz powietrza

Odpowiedni poziom wilgotności w naszym otoczeniu jest ważny nie tylko dla naszego samopoczucia, lecz także zdrowia. Wilgotność w dużym stopniu zależy od temperatury powietrza, a im zimniej, tym jest mniejsza. Zimą w domu jest ono tak suche, że trzeba kupić nawilżać powietrza. Jak wybrać ten odpowiedni?

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza? Czy zbyt suche nam szkodzi?

Zbyt suche powietrze może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a przede wszystkim m wpływ na układ oddechowy, gdyż śluzówka nosa wysusza się, przez co nie chroni odpowiednio przed infekcjami. Oczy również są słabo nawilżono, więc robią się czerwone i pieką. Pogarsza się także stan skóry, która staje się sucha, swędzi i jest bardziej podatna na podrażnienia. Jest to szczególnie trudne dla osób chorujących na atopowe zapalenie skóry, którzy często narzekają na swędzenie i ból, a suchość w pomieszczeniu jeszcze potęguje te nieprzyjemne wrażenia. Włosy również nie lubią takiego stanu i stają się łamliwe i rozdwajające. Pomóc mogą tylko nawilżacz powietrza.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Rodzaje urządzeń

Istnieje wiele rodzajów nawilżaczy, a te najprostsze to pojemniki, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferach. Dużo skuteczniejsze są urządzenia elektryczne. Rozróżniamy nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe i termiczne. Nawilżacze ewaporacyjne, czyli parujące składają się ze specjalnego zbiornika, wkładu filtrującego oraz turbiny, która dostarcza powietrze, dzięki czemu jest ono nie tylko nawilżane, ale również oczyszczane. Nawilżacz zużywa mało energii i nie wydziela widocznej pary. Takie urządzenia głośno pracują, więc nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których musi być cicho (np. w pokoju dziecka), gdyż mogłyby obudzić śpiące maleństwo. Nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc z niej lekką mgiełkę. W tego typu urządzeniu może znajdować się jednocześnie filtr do wody. Urządzenia pracują bardzo cicho i są wydajne, ale często trzeba czyścić i wymieniać filtr. Nawilżacz termiczny składa się ze zbiornika na wodę i grzałki. Jego praca polega na gotowaniu wody, która parując, nawilża powietrze. Nawilżacz tego rodzaju jest bardzo wydajny, ale pobiera dużo energii.

Zobacz również  Świeże soki jako naturalny suplement

Który nawilżacz powietrza wybrać?

Wybierając nawilżacz należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie go do wielkości pomieszczenia oraz możliwość ustawienia go mniej więcej w centrum pokoju na gładkiej powierzchni – takich warunków potrzebuje to urządzenie, by właściwie działać. Wybierzmy nawilżacz dobrej jakości, który będzie kontrolował wilgotność powietrza i sam się wyłączy, gdy w powietrzu będzie zbyt wilgotno. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Niezależnie jednak od tego, jaki nawilżacz kupimy, włączajmy go po wywietrzeniu mieszkania nagrzanego do temperatury nie wyższej niż 21°C.
Nawilżacz powietrza sprawdzi się w sezonie grzewczym, gdy powietrze we mieszkaniu jest bardzo suche. Kupmy dobre urządzenie, by móc oddychać swobodnie i nie narzekać na wysuszone śluzówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *