Skąd bierze się zapalenie zatok

zapalenie zatok

Zapalenie zatok to dość powszechne schorzenie, które występuje u osób w różnym wieku. Przejawia się ono niedrożnością nosa, bólami głowy oraz innymi problemami oraz może doprowadzić do bardziej poważnych powikłań. Często na zapalenie zatok cierpią osoby chodzące na basen, posiadające obniżoną odporność i podatne na różne choroby.

 

Głównym zadaniem zatok jest ogrzewanie i nawilżanie powietrza, które trafia do płuc. Dodatkowo pełnią one funkcję ochronną dla mózgu zapewniając mu zabezpieczenie przed urazami. Dzięki nim czaszka człowieka jest lżejsza. Mają one wpływ na barwę głosu, ponieważ w przypadku zatkanego nosa i zatok, głos jest brzydki.

Jakie są przyczyny zapalenia zatok

Wielu ludzi zażywa różnego rodzaju lekarstwa, takie jak Theraflu zatoki w celu złagodzenia objawów zapalenia zatok. Warto jednak znać nie tylko metody leczenia, ale również przyczyny powstawania takiego problemu. Generalnie zapalenie zatok może być spowodowane przez wszystko co sprawia, że błona śluzowa nosa ma obrzęk. Innymi słowy, do powstania takiej choroby mogą się przyczynić wady o charakterze anatomicznym czy też stan zapalny powstały w wyniku alergii, a nawet zwykłego przeziębienia. Zapalenie zatok może być również spowodowane przez zanieczyszczenia, dym z papierosów, chlor oraz jego opary. Błony śluzowe są wówczas podrażnione, puchną i sprawiają, że nos oraz zatoki są niedrożne.

Zobacz również  Dlaczego warto jeść czosnek?

Obrzęk błon śluzowych może być również spowodowany przez nagłe zmiany temperatury i szok termiczny. Dlatego właśnie na takie schorzenia cierpią osoby chodzące na basen, nad jezioro czy też ludzie, którzy nieumiejętnie korzystają z klimatyzacji w pomieszczeniach oraz samochodach.

Objawy zapalenia zatok

Większość objawów zapalenia zatok można złagodzić lub całkowicie zlikwidować korzystając ze specjalnych środków leczniczych, takich jak na przykład Theraflu zatoki. Najczęstszym objawem tego schorzenia jest ból u nasady nosa, który nasila się podczas pochylania się oraz innych ruchów głową. Kolejne poważne objawy to wydzielina pojawiająca się w nosie, a nawet utrata węchu. Warto więc udać się do lekarza, który przy pomocy endoskopu zbada jamy nosa i zatoki oraz określi stadium choroby i metody leczenia. Nawet lekarze nie posiadający endoskopu, są w stanie skutecznie zdiagnozować zapalenie zatok i zastosować skuteczne metody leczenia.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Przede wszystkim nie należy lekceważyć zapalenia zatok i jego objawów, ponieważ brak leczenia może doprowadzić do o wiele bardziej poważnych problemów, takich jak zapalenie opon mózgowych, nerwu wzrokowego czy też gałki ocznej, a nawet ropień mózgu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, takich jak na przykład Theraflu zatoki, które można nabyć bez recepty. Większość z nich bazuje na pseudoefedrynie oraz ibuprofenie. Działają one przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz skutecznie obkurczają śluzówkę nosa, więc możliwe jest normalne oddychanie. Jeśli po 10 dniach stosowania Theraflu zatoki lub innych powszechnie dostępnych środków, zapalenie zatok nie mija, wówczas należy udać się do lekarza, który dodatkowo przepisze antybiotyk i lekarstwa o działaniu miejscowym. W skrajnych przypadkach potrzebne jest leczenie chirurgiczne.

Zobacz również  Jak jeść, by schudnąć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *