Alternatywa dla mleka krowiego – domowe mleko roślinne (migdałowe, sojowe, orzechowe)

Mleko roślinne to zdrowa alternatywa dla osób będących na diecie wegańskiej oraz cierpiących na nietolerancje pokarmowe. Jakie rodzaje mleka możemy znaleźć na rynku oraz jak przygotować je samodzielnie w domu?

Pij mleko, będziesz wielki. Ten popularny slogan propagujący picie mleka krowiego i spożywanie jego przetworów nie jest już do końca aktualny. Mleko dostępne w sklepach jest nasycone konserwantami, gwarantującymi jego długą przydatność do spożycia, a same krowy otrzymują rozmaite zastrzyki mające poprawić ich zdrowie i zdolność do wydzielania mleka. Alternatywą staje się zdrowe mleko roślinne – wytwarzane z migdałów, soi i orzechów.

Mleko migdałowe – właściwości zdrowotne

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów mleka roślinnego jest bez wątpienia mleko migdałowe. To znakomita alternatywa dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy oraz wegan. Nie zawiera kazeiny powodującej przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mleko migdałowe to także cenne źródło witaminy E, gwarantującej zachowanie młodości oraz spowalniającej procesy starzenia. Posiada także zdrowe kwasy tłuszczowe, które wspomagają procesy zachodzące w mózgu oraz mają działanie antydepresyjne. Dzięki temu, że mleko migdałowe ma obniżoną zawartość kalorii w stosunku do krowiego – jest to też znakomita alternatywa dla osób szczególnie dbających o sylwetkę. To również prawdziwa bomba witaminowa – źródło składników z grupy B.

Zobacz również  Czym jest gluten? - produkty bezglutenowe

Jak mleko sojowe wpływa na organizm?

Również mleko sojowe wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. To niezwykle popularne mleko roślinne przywędrowało do Europy z Chin. Znane jest ze swoich prozdrowotnych właściwości – może obniżać poziom „złego” cholesterolu we krwi, wpływać na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych, a także znacząco przyczyniać się do zahamowania chorób związanych z układem krążenia. Mleko sojowe jest też szczególnie zalecane dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ znajdujące się nim fitohormony poprawiają samopoczucie i spowalniają procesy starzenia. Badania wykazały również, że mleko sojowe hamuje osteoporozę, wspomaga w walce z depresją i cukrzycą.

Alternatywa dla mleka krowiego (mleko sojowe)

Mleko orzechowe dla każdego

Mleko orzechowe to kolejny substytut krowiego, który idealnie nadaje się do wykorzystania w owsiance, muesli czy nawet dodania do kawy. Mogą je spożywać również osoby nietolerujące soi – na przykład chore na niedoczynność tarczycy. Mleko roślinne tego typu posiada również znakomite walory smakowe. Dzięki obecności naturalnych antyoksydantów, zapobiega nowotworom, chroni przed cukrzycą i chorobami serca. Mleko orzechowe to także świetny napój dla osób żyjących w biegu i zestresowanych.

Jak przygotować domowe mleko roślinne?

Przygotowanie mleka migdałowego w warunkach domowych jest niesamowicie proste. Wystarczy namoczyć migdały w wodzie i odstawić na całą noc. Następnie całość trzeba zmiksować przy użyciu blendera i odcisnąć na sitku. Czynność tę powtarzamy 3 razy, a następnie przelewamy mleko migdałowe do butelki. W podobny sposób możemy przygotować mleko sojowe – tutaj również mamy proces moczenia (najlepiej przez całą dobę) i przecedzania soi. Do mleka sojowego możemy jednak dodać sól oraz odrobinę cukru trzcinowego, a wydobędziemy znakomite walory smakowe.

Zobacz również  Jaka wzmocnić swoją odporność?

Jak natomiast przygotować mleko orzechowe? Przepis jest banalny – cały proces przebiega podobnie jak w przypadku mleka migdałowego – mamy zalewanie wodą, rozdrabnianie i odsączanie. Tak przygotowane mleko roślinne zachwyca wyjątkowym smakiem oraz niesamowitymi właściwościami zdrowotnymi.