Sery – który jest najlepszy

W sklepach spożywczych i nabiałowych znajdziemy dużo rodzajów serów białych i żółtych. Do krajowych produktów dołączają sery zagraniczne, co sprawia, że trudno się zdecydować na konkretny gatunek. Sery są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, więc warto je jeść. Jak wybrać najlepszy ser?

Czy ser jest dobry dla zdrowia?

Sery, zarówno twarogowe (białe), jak i podpuszczkowe (żółte), ze względu na zawartość licznych składników odżywczych są źródłem dobrze przyswajalnego białka i wapnia, niezbędnych dla mocnych kości i zdrowych zębów. Zawartość białka zależy od stosowanej technologii, czyli sposobu otrzymywania sera i użytego surowca (mleko pełnotłuste, chude itp.). Najmniej białka zawierają sery twarogowe, a najwięcej parmezan. Sery zawierają także aminokwasy, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały (przede wszystkim wapń i fosfor, ale także magnez, potas, cynk, miedź). Cztery plasterki żółtego sera pokrywają dzienne zapotrzebowanie na wapń u dorosłego człowieka. Sery dostarczają także witaminy.

sery (2)
Sery https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/sery-zolte-i-plesniowe/917

Jak rozpoznać dobry żółty ser?

Do serów także dodaje się wiele substancji, które nie powinny się znaleźć w zdrowym produkcie. Są to głównie oleje roślinne czy białka sojowe. Według przepisów Unii Europejskiej nazwa ser zarezerwowana jest dla tych produktów, w których nie ma białek roślinnych – są jedynie tłuszcze zwierzęce. Dlatego kupując ser trzeba czytać etykiety – jeśli nie ma na niej wyraźnego napisu ser to oznacza, że mamy do czynienia z produktem seropodobnym. Unikajmy serów, w których składzie znajduje się lecytyna sojowa, olej palmowy, regulator kwasowości. Dobry ser żółty powinien mieć intensywny kolor – jeśli jest blady i nieco gumowaty, to spora szansa, że jest to wyrób seropodobny.

Zobacz również  Co najczęściej męczy nasz układ pokarmowy?

 

 

Skład dobrego sera

Dobrej jakości ser, bez sztucznych domieszek i konserwantów powinien mieć w składzie: mleko, bakterie kwasu mlekowego, sól i podpuszczkę. Do uzyskania kilograma sera potrzeba nawet 12 litrów mleka, a więc dobry ser musi kosztować więcej niż 20 złotych. Jeśli nie możemy przeczytać etykiety sera, dobrze my się przyjrzyjmy. Wyroby seropodobne są twarde i mocno się kruszą. Dobry żółty ser powinien być tłusty, a po wzięciu go w dłoń powinien zostawić tłusty ślad. Kupując ser w kawałku mamy pewność, że wytrzyma dłużej w świeżości. Sery plasterkowane trzeba zjeść w ciągu 3 dni od daty zakupu, a ser w kawałku można przechowywać w lodówce nawet 3 tygodnie.

Sery są jednym z najbogatszych źródeł tłuszczu zwierzęcego, a tłuszcze są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii dla organizmu ludzkiego. Wybierajmy dobrej jakości żółty ser i zjadajmy go z apetytem, gdyż jest nie tylko smaczny, lecz także zdrowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *