Pas lędźwiowy – rodzaje i zastosowanie

kręgosłup

Jednym z cywilizacyjnych problemów są bóle kręgosłupa, na które narzeka coraz więcej ludzi. Jak sobie z tym poradzić? Czasami potrzebna jest rehabilitacja lub nawet operacja, a w innych przypadkach wystarczy trochę poćwiczyć czy kupić wygodny fotel biurowy. W niektórych przypadkach ulgę może przynieść noszenie pasa lędźwiowego.

Czy pas lędźwiowy pomoże, gdy kręgosłup boli?

Postęp techniczny i cywilizacja nie zawsze służą zdrowiu i kondycji fizycznej człowieka. Rzadko spacerujmy i mało czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Ponadto, dźwigamy ciężary lub wykonujemy pracę siedzącą i wiele godzin spędzamy przy komputerze, maszynie, biurku czy za kierownicą. Siedzimy ciągle w tej samej pozycji, więc nacisk na poszczególne odcinki kręgosłupa nie zmienia się, co jest szkodliwe. Żadnych objawów bólu kręgosłupa nie wolno lekceważyć, gdyż mały ból szybko może przerodzić się w duży, który w znacznym stopniu utrudni nam codzienne funkcjonowanie. Idźmy do lekarza ortopedy, który postawi właściwą diagnozę i poradzi nam, jak sobie pomóc. Chcąc ułatwić sobie codziennie funkcjonowanie, warto sięgnąć po pas lędźwiowy, który zmniejszy ból krzyża, a nawet go uśmierzy.

Czym jest i jak działa pas lędźwiowy?

Pas lędźwiowy to stabilizator odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który wymusza na noszącym przyjęcie właściwej postawy, np. redukuje lordozę, prowokując wypchnięcie miednicy do przodu i wyprostowanie pleców. Nosząc go, wzmacniamy kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy. Noszenie pasa zaleca się osobom, które mają schorzenia kręgosłupa, czyli zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, dyskopatię lędźwiową, niestabilność kręgosłupa, nisko zlokalizowaną skoliozę oraz spondylartozę. Pas zaleca się w celach leczniczych, jak również profilaktycznych, często bywa pomocny w rehabilitacji. Pamiętajmy, że zanim kupimy pas lędźwiowy, decyzję o jego zakupie musimy skonsultować z lekarzem ortopedą.

Zobacz również  Co na niestrawność?

Kto może nosić pas lędźwiowy?

Pas lędźwiowy zapewni wsparcie dolnego odcinka kręgosłupa wszystkim tym, którzy dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Przyda się także osobom, które podnoszą duże ciężary, gdyż przypomni o właściwej technice ich podnoszenia i zmniejszy ryzyko odniesienia obrażeń kręgosłupa. Dolny odcinek jest bowiem ustabilizowany więc dużo trudniej przyjąć złą postawę. Poleca się go także osobom trenującym podnoszenie ciężarów i uprawiającym kulturystykę, które w czasie ćwiczeń mocno obciążają kręgosłup. Pas należy dopasować do rodzaju schorzenia i wykonywanego zajęcia. W specjalistycznych sklepach znajdziemy m.in pas wzmacniający kręgosłup lędźwiowy, np. na dyskopatię, usztywniający odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przemysłowy, do dźwigania, korektor postawy oraz pas typu gorset ortopedyczny. Z pewnością znajdziemy właściwy dla siebie rozmiar, gdyż sklepy ortopedyczne oferują bogatą ofertę pasów we wszystkich rozmiarach dla pań i panów. Pamiętajmy, że noszenie pasa lędźwiowego nie zastąpi rehabilitacji.

Pas lędźwiowy jest niezastąpiony, gdy nasz kręgosłup narażony jest na wysiłek, podczas wykonywania ciężkich prac fizycznych, przy dźwiganiu lub długotrwałej pozycji siedzącej. Z pewnością sprawi, że bóle kręgosłupa będą mniej odczuwalne, ale nie znikną.