Jak walczyć z rozstępami

krem na rozstepy

Rozstępy to problem milionów kobiet i mężczyzn – nieestetyczne, czerwone lub białe linie, które pojawiają się na skórze ud, pośladków, ramion oraz innych partiach ciała. Czy istnieją skuteczne sposoby na ich zwalczenie? Jakie metody są najbardziej skuteczne?

Rozstępy to problem dermatologiczny, który powstaje wskutek zbyt intensywnego rozciągnięcia skóry (np. podczas gwałtownych skoków wagi, szybkiego wzrostu ciała lub w trakcie ciąży), czego efektem jest przerwanie włókien kolagenowych. Pojawiają się wówczas początkowo czerwone, a następnie białe kreski o nieregularnych krawędziach, które szpecą skórę. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Walka z rozstępami jest trudna, ale wcale nie jest skazana na porażkę.

Jak zwalczać świeże rozstępy?

Rozstępy, które dopiero pojawiły się na skórze mają wyraźnie czerwony kolor. Na tym etapie można skutecznie walczyć z problemem domowymi sposobami, na przykład stosując odżywcze i nawilżające balsamy do ciała zawierające składniki, które pobudzają komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Na rozstępy dobrze działają kremy z witaminą A i E, krzemem oraz cynkiem. Nawilżanie skóry jest niezwykle istotne i przeciwdziała pojawianiu się kolejnych niedoskonałości na skórze. Wybierając w drogerii lub aptece krem na rozstępy, warto także zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające kolagen. Ważna jest również profilaktyka – jeśli nasza skóra wykazuje tendencję do pojawiania się rozstępów, warto regularnie stosować ujędrniające kosmetyki, wykonywać intensywne masaże skóry, np. szorstką rękawicą. Masaże pomagają również zlikwidować świeże rozstępy.

Zobacz również  Koloryzacja włosów krok po kroku

Skuteczne zabiegi na rozstępy

Problem pojawia się, kiedy rozstępy są już dobrze zadomowione na naszej skórze i przybierają perłowy odcień. Wówczas domowe zabiegi kosmetyczne i stosowanie nawilżających balsamów może nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów. W takiej sytuacji należy sięgnąć po bardziej radykalne środki – zabiegi w gabinecie kosmetycznym lub u lekarza medycyny estetycznej. Jedną z metod jest mikrodermabrazja diamentowa lub korundowa, czyli zabieg, który może znacząco zredukować rozstępy. Polega on na intensywnym ścieraniu warstwy naskórka przy pomocy aparatu wyposażonego w specjalną głowicę. Struktura skóry znacznie się poprawia, pojawiają się również jej świeże warstwy. Niestety żeby efekt był widoczny, należy wykonać serię zabiegów. Rozstępy można także zlikwidować przy pomocy peelingów chemicznych, na przykład z wykorzystaniem kwasu glikolowego.

A może laser na rozstępy?

Zarówno mikrodermabrazja, jak i peelingi kwasami mogą okazać się mało skuteczne w przypadku bardzo „starych” rozstępów. Wówczas warto sięgnąć po metody, które działają nie tylko powierzchniowo, ale również wnikają w głębsze partie skóry. Przykładem takiego zabiegu jest mezoterapia igłowa polegająca na ostrzyknięciu skóry substancjami, które przyczyniają się do spłycenia rozstępów. Dermatolog wykonuje wkłucia na głębokość około 1-1,5 cm, a po kilku zabiegach zmiany stają się mniej widoczne. Wiele osób decyduje się również na zabiegi laserowe, które niejako „odparowują” nieestetyczne rozstępy ze skóry przy pomocy wiązki światła. Wysoka skuteczność tych metod sprawia, że stają się one bardzo popularne.

Zobacz również  Bańki lekarskie – jak postawić i na co pomagają?