Jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe zyskują coraz więcej zwolenników. Ich używanie jest bowiem o wiele wygodniejsze niż w przypadku okularów. Umożliwiają także uprawianie sportów i są niewidoczne. Co warto wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Na czym polega działanie soczewek?

Soczewki kontaktowe służą do korekcji wad wzroku. Za ich pomocą można leczyć: krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm. Utrzymują się na powierzchni oka dzięki warstwie filmu łzowego, która pokrywa rogówkę i zwiększa jej przyczepność. Dużą zaletą soczewek względem okularów jest to, że poruszają się wraz z ruchami gałką oczną. W przypadku okularów pole widzenia jest nieco ograniczone, ponieważ cały czas znajdują się one w tym samym miejscu. Samo działanie soczewek kontaktowych jest bardzo zbliżone do działania okularów korekcyjnych. Załamują i skupiają światło tak, by widzenie było wyraźne.Soczewki kontaktowe

Skąd wzięły się soczewki kontaktowe?

Autorem pierwszego projektu soczewek kontaktowych był Leonardo da Vinci. Wykonał go na początku XVI wieku. Jednak możliwości techniczne ówczesnych czasów były znacznie mniejsze niż wyobraźnia artysty i naukowca. Sprawiło to, że soczewki zaprojektowane przez da Vinci zostały w facie projektów. Twórcą pierwszej pary soczewek kontaktowych był Thomas Young. Jego wynalazek ujrzał światło dzienne w 1801 roku. Ówczesne soczewki były nieporównywalne z tymi, z których możemy korzystać obecnie. Początkowo zakładało się je na całą gałkę oczną. Stworzone były ze szkła, a ich noszenie chyba nikomu nie sprawiało komfortu. Później wyprodukowano soczewki plastikowe, które były nieco cieńsze, ale wciąż bardzo niewygodne. Nowa era soczewek kontaktowych rozpoczęła się w 1970 roku, kiedy powstały pierwsze soczewki miękkie. Później przedłużano możliwy czas ich noszenia i doskonalono przez stosowanie coraz to nowszych i wygodniejszych materiałów.

Zobacz również  Jak wybierać wędliny?

Jakie są rodzaje soczewek?

Soczewki możemy podzielić na twarde i miękkie. Soczewki twarde są znacznie mniej wygodne w użytkowaniu, dlatego powoli się od nich odchodzi. Soczewki miękkie tworzone są z materiału hydrożelowego lub silikonowo – hydrożelowego. Różnią się one elastycznością i przepuszczalnością dla gazów. W soczewkach silikonowo – hydrożelowych oko może lepiej oddychać, jednak są one nieco bardziej sztywne, przez co nie wszyscy czują się w nich dobrze. Kolejnym kryterium podziału soczewek jest czas ich użytkowania. Ze względu na ten czynnik wyróżniamy soczewki: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Im dłuższy czas korzystania tym ciężej utrzymać soczewki w dobrym stanie, dlatego najbardziej polecane są dwutygodniowe i miesięczne. Oczywiście najwygodniej używać soczewek jednodniowych, które po zdjęciu należy wyrzucić do kosza, jednak ich koszt w skali miesięcznej jest wyższy niż tych wielokrotnego użytku. Do soczewek używanych wielokrotnie należy dokupić specjalny płyn do pielęgnacji i przed każdym założeniem dokładnie je oczyścić. Soczewki kwartalne i roczne stosowane są zwykle przez osoby z dużymi wadami wzroku. Nie zawsze bowiem dostępne są dla nich soczewki o krótszym czasie użytkowania.