Co najczęściej męczy nasz układ pokarmowy?

układ pokarmowy

Wzrasta świadomość społeczna i wielu z nas odżywia się lepiej, ale wciąż zdarza się, że do diety nie przywiązujemy uwagi i jemy niezdrowo. Coraz więcej osób ma problemy trawienne i początkowo je bagatelizuje. Takie dolegliwości mogą mieć poważne konsekwencje i trzeba im zaradzić. Lekarze radzą, by przyjmować preparat Kreon, który zawiera enzymy poprawiające pracę trzustki.

Skąd się biorą problemy trawienne? Czy Kreon pomoże?

Każdy z nas czasami ma niestrawność, wzdęcie, zaparcie czy biegunkę, a takie dolegliwości nie są czymś niezwykłym. Problem pojawia się, gdy nie ustępują lub zaostrzają się. W takiej sytuacji koniecznie trzeba doszukać się pierwotnej przyczyny naszych problemów. Ciągły pośpiech i napięcie, brak czasu na relaks, niezdrowa dieta to wielki problem dla organizmu, który nie radzi sobie z trawieniem. Dolegliwości może wywołać również przejedzenie. Obfite posiłki, zwłaszcza jedzone w pośpiechu, powodują, że w krótkim czasie w jelitach gromadzi się nadmierna ilość składników pokarmowych, a to zaś zaburza proces trawienia i przyswajania. Taki niestrawiony pokarm przesuwa się do jelita grubego, gdzie dochodzi do nadmiernej fermentacji oraz wytwarzania gazów, co z kolei wywołuje wzdęcia i bóle brzucha. Czy warto przyjmować Kreon? Tak, gdyż preparat wspomaga pracę trzustki, a problemy z trawieniem często są związane z nieprawidłowo funkcjonującą trzustką.

Zobacz również  Zdrowotne aspekty spożywania kawy i herbaty

Co zawiera Kreon?

Kreon jest lekiem dostępnym w postaci kapsułek stosowanych doustnie. Substancją czynną preparatu jest pankreatyna, czyli mieszanka zawierająca enzymy, pozyskiwana z trzustek wieprzowych, która ma za zadanie uzupełniać lub zastępować ludzkie enzymy trzustkowe. W jej skład wchodzą enzymy: proteaza, amylaza oraz lipaza trzustkowa, które ułatwiają wchłanianie składników odżywczych oraz trawienie białek, polisacharydów, w szczególności skrobi, lipidów i tłuszczów. Kapsułka Kreonu zawiera minimikrosfery z pankreatyną zabezpieczone otoczką niepodatną na działanie kwasów żołądkowych. Po wymieszaniu z treścią żołądkową minimikrosfery wędrują do jelita cienkiego, gdzie rozpuszczają się i uwalniają enzymy trzustkowe, które są trawione w jelicie i wydalane z kałem.

Kiedy stosuje się Kreon?

Kreon stosowany jest w leczeniu patologii trawienia węglowodanów, białek i tłuszczów wywołanych niedostatecznym zewnątrzwydzielniczym funkcjonowaniem trzustki: ostrym zapaleniem trzustki, zwłóknieniem torbielowatym, usunięciem trzustki, przewlekłym zapaleniem trzustki, zespoleniem żołądkowo-jelitowym, rakiem trzustki, usunięciem żołądka, zespołem Shwachmana i Diamonda, zwężeniem przewodu trzustkowego lub żółciowego wspólnego. Podczas przyjmowania preparatu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Kapsułki z preparatem należy połykać w całości, a nie przegryzać czy żuć, gdyż może to doprowadzić do przedwczesnego uwolnienia enzymów i osłabić ich dobroczynne działanie. Preparat nie powinien być przyjmowany z alkoholem, ziołami taninowymi (garbnikowymi), kwasami, zasadami oraz żelazem i innymi płynami metalicznymi.

Troska o właściwe działanie trzustki jest niezwykle ważna dla funkcjonowania organizmu człowieka. Jeśli trzustka strajkuje, zatroszczmy się o nią i przyjmujmy preparat Kreon.

Zobacz również  Zakupy spożywcze na diecie wegańskiej: Jak znaleźć odpowiednie produkty?