Bańki lekarskie – jak postawić i na co pomagają?

leczenie

Swego czasu chorującym dzieciom mamy często przykładały bańki, ale wprowadzenie do aptek wielu leków sprawiło, że zapomniano o tej metodzie zwalczania infekcji. Zwolennicy stawiania baniek lekarskich radzą, by do nich wrócić i zalecają wprowadzenie tej terapii m.in. w leczeniu zapaleń układu oddechowego, niewydolności serca oraz bólach stawów.

Na co pomagają bańki lekarskie?

Bańki lekarskie pomagają zwalczyć infekcje dróg oddechowych, przejawiające się katarem, silnym przeziębieniem, bólami i zapaleniem gardła, zapaleniem krtani, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem migdałków, zapaleniem płuc. Po tego typu leczeniu prawie wszystkie osoby cierpiące na bezsenność mogą spać znacznie lepiej niż poprzednio. Stawianie baniek jest uważane także za bardzo skuteczną metodą leczenia wielu innych dolegliwości. Mają pomagać również przy chorej prostacie, hemoroidach, czyrakach i schorzeniach stawów. Bańkom przypisuje się działanie przeciwbólowe, zwłaszcza przy przewlekłych bólach kręgosłupa, nerwobólach, bólach w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz bólach głowy.

Jak stawiać bańki lekarskie?

Do nakładania baniek potrzebne są: krem, oliwka lub wazelina, właściwa liczba czystych szklanych baniek (a stawiamy od 6 nawet do 30 baniek). Najlepsze bańki lekarskie to takie, z których za pomocą strzykawki usuwamy powietrze – nie trzeba ich nagrzewać, więc nie ma niebezpieczeństwa poparzenia. Skórę przed zabiegiem trzeba umyć, wytrzeć i suchą posmarować kremem, oliwką lub wazeliną. Bańki przykładamy do skóry i usuwamy z nich powietrze. Chorego wraz z postawionymi bańkami ciepło przykrywamy i pozostawiamy przez około 15 minut. Gdy minie czas, bańki zdejmujemy, a by to zrobić trzeba lekko naciskając skórę tuż obok niej. Po zdjęciu bańki chory powinien czuć ciepło i rozciąganie. Musimy pamiętać, że po pierwszym postawieniu baniek lekarskich pojawiają się sińce albo okrągłe ślady w miejscach, gdzie znajdowały się bańki. Jeśli podczas zabiegu pacjent poczuje ból, trzeba natychmiast je usunąć. Ślady powinny zniknąć w ciągu tygodnia. Trzeba być bardzo ostrożnym podczas stawiania baniek osobom starszym, które mogą bardzo gwałtownie reagować na ten zabieg. Po postawieniu baniek najlepiej, aby chory pozostał w łóżku.

Zobacz również  Produkty bez laktozy - kiedy po nie sięgać?

Bańki lekarskie – kiedy trzeba być szczególnie ostrożnym?

Pacjent z chorobami układu krążenia (nadciśnienie, wady serca, zaburzenia rytmu serca itd.) powinien przed postawieniem baniek mieć zmierzone ciśnienie i wykonane EKG. Chorzy ci bardzo często biorą leki przeciwzakrzepowe (aspirynę, acenokumarol, warfarynę itd) i należy u nich zachować dużą ostrożność. Baniek nie wolno stawiać na kręgosłupie i na brzuchu kobietom w ciąży. Zabiegu nie można także wykonywać, gdy chory ma wysoką gorączkę (powyżej 38,5˚C), przy urazach, obrzękach, stłuczeniach – do 24 godzin od czasu kontuzji, a także przy zapaleniach skóry i kruchości naczynek krwionośnych. Na skórze nie może być także zmian czy owrzodzeń.

Niektórzy twierdzą, że stawianie baniek lekarskich nie przynosi ulgi. Inni zaś są ich zwolennikami. Może warto spróbować, by się przekonać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *